Autoři o projektu

LIBOR VOJKŮVKA - výtvarník
Na filmový festival ve Zlíně velmi rád a často vzpomínám. Zlín je mé oblíbené město, a i když mám barvu zažranou pod kůží, na oběd musím pokaždé na Kovárnu, kde vedle mě sedí Mandlová, Burian a další velikáni českého filmového nebe. Na stole leží otevřená kniha Budujeme stát pro 40 milionů lidí. Festival, toť nádherný a veselý čas. Všude spousta dětí, filmu, muziky a smíchu. Onen originální nápad pomalovat filmové klapky, shromáždit tolik děl známých i neznámých malířů a výtěžek z dražby věnovati studentům filmové vědy, to jest počin hoden velkého uznání. My se vždy vypravili celá rodina a hryzaje si nehty, sledovali jsme napjatě, jak vše dopadne. A navíc jsem zde potkal svou životní lásku, Ginu Lollobrigidu.


 

JOSEF BRUCKMÜLLER - výtvarník, autor klapek
Asi v roce 1997 jsem se seznámil se zlínským galeristou Milošem Daříčkem, praotcem nápadu klapek. Po  jeho nabídce zúčastnit se  tohoto projektu jsem nad ničím nedumal. Hned při první návštěvě festivalu s manželkou jsme se snažili obohatit i naše vnoučata, aby dojmy byly nejen z pohledu výtvarníka. Byli jsme všichni nadmíru spokojeni, dokonce tak, že  jsem o  festivalu napsal i  pro místní tisk. Tyto společné zážitky byly dobrým základem pro mou věrnost festivalu a  klapkám. V  Českých Budějovicích, kde žijeme, nebylo pravděpodobné potkat „filmového náčelníka Apačů“ a další desítky hvězd nejen filmového plátna, autory klapek a  známé, které čas někam odvál. Je to i  příjemné vytržení od  „malířského verpánku“ splňující i náročnější požadavky… Tím nejcennějším je pomoc dobré věci. Tento úžasný nápad je prospěšný celému festivalu, malířům klapek, kteří jsou velmi různí, díky čemuž nabízejí návštěvníkům i sběratelům pestrou podívanou. Odměnou získávají perfektní servis své prezentace. Výsledkem je obdivuhodný obnos aukce pro studentské projekty a kulturní zviditelnění města Zlína. Fandím a držím palce dalším ročníkům.


MAROŠ CHURY - výtvarník
K účasti na tomto projektu mě přemluvil Miloš Daříček. Byla to doba, kdy každý týden někdo chodil a chtěl obraz do tomboly, dražby, na kotec pro pejska… Proto jsem do toho moc chuti neměl. Bylo nás tehdy na začátku pár malířů. S odstupem času jsem rád, že se to rozjelo do dnešní podoby.
Na klapky jsem vždy chtěl dostat film, protože film miluju. Dokonce tak, že ve Velkém kině jsem měl „hnízdo“ a s paní, co trhala lístky, až intimní vztah. Takže se na mých klapkách objevili herci, filmové motivy, ale i cestovatelé. Pochopitelně též režisér Zeman.
Ve Zlíně jsou dvě výjimečné akce ročně – filmový festival a Barum rally. Celé město najednou ožije a bzučí jak elektrárna. No a každý pořádný ješita chce být součástí toho cirkusu a přispět svou troškou do mlýna, nemluvě o úžasné atmosféře dražby. Zažil jsem ji třináctkrát.
Projekt jsem vždy měl rád a mám jej rád i nyní. Pokaždé se jdu na klapky podívat a s odstupem času víc a víc oceňuji lidi, co jsou ochotni udělat něco pro druhé. Třeba klapku.
Poslední ročníky byly až výjimečně dobré. Tvůrčí pestrost není na škodu, ale nevidím do hlavy kupcům ani sběratelům.
Dle mého soudu se projekt ještě určitě dá někam dále posunout. Za nás natěrače vám všem držím palce. Opatrujte se.


 

Co vás vedlo k tomu se do tohoto projektu před řadou let zapojit?

Líbil se mně nápad, který byl vtipný, kreativní a zároveň je spojený s finanční pomocí studentům. A také to byla velká výzva. Mám ráda výzvy, a tak jsem se těšila už na malování první klapky a těším se každý rok. Vždy, když mně přijde balíček s obsahem černé klasické klapky, cítím opět tu výzvu, to chvění a touhu začít malovat.
Alena Ciková

Pokud si vzpomínám, tak pobídnutí od  Olbrama Zoubka. Klapku jsem viděl u něj v ateliéru, mluvili jsme o ní a příští rok přišla poštou i mně.
Radek Andrle

Před těmi dvaceti lety mě oslovil galerista Miloslav Daříček a představil mi nápad s výtvarně pojednanými filmovými klapkami. Nabídl mi účast na tomto projektu, jehož výsledkem měla být aukce klapek. Ani minutu jsem nezaváhal.
František Květoň

Na  pozvání mého táty pana Václava Vorlíčka, který, jak vím, zatím svojí osobní účastí vynechal snad jen jediný ročník zlínského festivalu, jsem jednou navštívila vernisáž klapek v Praze v Divadle Hybernia a  potkala tam řadu mně blízkých kolegů z  animovaného filmu, kteří byli zároveň autory klapek. A s radostí jsem zjistila, že se také mohu zúčastnit. Velmi si cením publicity, kterou celé akci „vynálezci“ salonu a  organizátoři věnují. Bez toho by projekt nemohl být tak úspěšný. 
Zuzana Marešová

Miluju Zlín a filmy, a rád pomůžu, kde můžu.
Boris Jirků

Vlastně sobeckost. Mojí křehké psychice velmi pomáhá cítit se užitečná.
Adéla Marie Jirků

Protože jsem spolupracoval jako malíř s galerií, která klapky výtvarníkům zadávala, sledoval jsem vznik klapek od začátku. V této době bylo více projektů, kdy se  malovalo na  různé nosiče, které se  potom dražily. Toto byl zajímavý nápad, ale nikoho z  nás by nenapadlo, že  se  bez přestávky dočká dvacítky. Jednou, když jsem dovezl do galerie obrazy, předal mi galerista klapku se slovy: „Do  čtrnácti dnů mi ji vrať namalovanou.“ Tak začala má cesta. Letos již patnáctiletá.
Jiří Valeš

Myslím, že v současné době je třeba podporovat projekty, které mají širší smysl a smysl vůbec. Váš projekt se mi zdál být nejen potřebný, ale i vtipný. Ráda budu podporovat i nadále.
Věra Krumphanzlová

Když jsem dokončila knížku Krtek a rybka, otec prohodil: „Co kdybys také zkusila nakreslit klapku?“ Obrázky z  této knížky jsem měla ještě v hlavě, tak jsem jeden na klapku zkusila…
Kateřina Miler

Před mnoha lety jsem byl osloven společně s kamarádkou, malířkou a herečkou Ivou Hüttnerovou, abychom se svou prací účastnili Salonu filmových klapek. Také jsme spolu festival ve Zlíně tenkrát i navštívili. Oslovil mne originální nápad a také využití získaných financí z aukce klapek.
Kristian Kodet

Líbil se nápad, formát klapky a mám ráda útulnou atmosféru zlínského festivalu. Pokaždé jsem tam potkala kamarády a poznala nové.
Iva Hüttnerová

Především vtipnost tohoto projektu! Že to je na dobrou věc, to se rozumí samo sebou, bez toho bych do toho nešel.
Josef Velčovský

Vždy mě zajímala filmová tvorba. V té době dcera studovala animovaný film u Jiřího Barty, věděla jsem, jak je tato oblast tvůrčí činnosti finančně náročná. A zároveň mi to přišlo jako vtipný a zajímavý nápad.
Naděžda Čančíková

Když se chystal první ročník klapek, oslovil mě můj kamarád - galerista Miloš Daříček, abych se zúčastnil tohoto projektu. Kdo Miloše zná, ví, jak vždy dokázal ostatní nakazit svým nadšením. Takže vznikla první klapka, celá akce měla úspěch, a pak už jsem se jen těšil na další ročníky. Později se přidala i má žena Jaroslava a několika klapkami také přispěl i náš syn Pavel.
Jiří Brázda

Do projektu klapky jsem se před lety zapojila hlavně proto, že mi přišel smysluplný, velmi nápaditý a hlavně krásný. Přiblíží lidem různé formy umění, potěší oko a ještě pomůže dobré věci.
Jarmila Sítníková

Protože už nejsem tak bohatý, abych mohl dávat slušné sponzorské dary, chtěl jsem přispět alespoň skromným obnosem za vydraženou klapku.
Jan Saudek


Kde hledáte motivaci, případně čím se inspirujete ke konkrétní-mu motivu klapky v daném ročníku?

Pokud se  otevře historie mých klapek, tak vyjde najevo, že  po  celá léta je jediným zdrojem mé inspirace pro klapku klaun. A nejen pro klapku. Klaunské poslání považuji za jeden z nejtěžších oborů lidské činnosti v oblasti zábavy, jelikož jeho úkolem je lidičky a hlavně děti rozesmát. A to je někdy opravdová dřina, že? Mnozí si jistě vzpomenou na chvíle trávené v cirkusových stanech na tvrdých lavicích, ti šťastnější v lóžích, kdy po  manéži pobíhali klauni, kteří svými vtipnými kousky rozesmívali dětské tvářičky.
Vladimír Halla

O tom, co budu malovat, přemýšlím celý rok.
Karel Kalina

O motivech na mé klapky jsem měl jasno okamžitě: spojím Zlín Film Festival s  úžasnou filmovou tvorbou geniálního režiséra Karla Zemana, který právě v tomto městě vytvořil dodnes nepřekonané dílo. Na premiérách jeho filmů jsem byl ohromený jako dítě a s nadšením se  na  ně dívám i  jako důchodce. Cestu do  pravěku nám promítali i na základní škole, a i když dnes vlivem digitální počítačové technologie jsou sci-fi efekty mnohem vypracovanější, poezie, fantazie a výtvarná dokonalost Zemanových filmů je nedostižná. Na  každý film Karla Zemana mohu nakreslit mnoho výtvarně odlišných klapek, takže se ztráty motivace a inspirace na nejbližších sto let neobávám.
Josef Spurný

Inspirací je mi vše. I život sám.
Boris Jirků

Hledám propojení dětského světa s tím dospělým.
Jiří Studenský

Inspiraci hledám vždy a všude, po celý život. Práce na klapce tak odráží i mou momentální tvorbu a vše, co s ní souvisí.
Kristian Kodet

Snažila jsem se namalovat něco, co patří do světa filmu nebo divadla. To je téma široké, lákavé a nevyčerpatelné.
Iva Hüttnerová

Je to součástí mé tvorby se všemi mými typickými atributy, a samozřejmě důrazem na anekdotický příběh.
Josef Velčovský

Inspirace? Zpracovávám svá osobní témata toho příslušného období, je pro mě zajímavé je řešit v jiné technice a na menším formátu.
Naděžda Čančíková

Námětem klapek jsou moje děti, ale ty mi nějak rychle vyrostly…Dále hračky či jiné dětské motivy, které vychází ze zaměření festivalu. Nejdříve jsem si dovolila použít náměty z filmů Karla Zemana a potom klubíčka Hermíny Týrlové. Následně jsem začala vymýšlet vlastní příběh holčičky, klubíčka, které se rozmotává, někdy se zamotá / rozvíjí jako život sám… Uvidíme, jak se bude dál vyvíjet. Začínám s nějakou představou, skicou, konečná podoba ale vzniká až na plátně.
Radomíra Trojanová

Pokaždé je to jiné. Někdy jako třeba tuhle to bylo dvacáté výročí klapek, loni osmdesát let od založení zlínských ateliérů a tak podobně. Vždy se snažím vymyslet a uplatnit něco aktuálního, co by mohlo rezonovat se společenským děním, nebo a to hlavně, protože jsem Zlíňák, tak se Zlínem. Především však preferuji laskavý humor.
Ladislav Pálka


Co vás vede k vaší mnohaleté věrnosti tomuto projektu?

Možná to bude znít jako klišé, ale je to láska k tomuto projektu, festivalu, Zlínu, lidem, se kterými se na festivalu potkávám. Je to moje srdeční záležitost, něco, co je krásnou součástí mého života. Ztvárnění filmových klapek je totiž geniální myšlenka, jak získat peníze pro nadané studenty přímo pomocí festivalu, a přitom umožnit umělcům - výtvarníkům, aby se navzájem poznali a mohli utvářet celoživotní přátelství.
Alena Ciková

Jsem rád, že svým malým dílem mohu přispět k získání finančních prostředků pro tvorbu studentů filmařiny. A také proto, že jsem byl po  dvoje prázdniny během studia na  umprumce jako praktikant na Kudlově v ateliéru loutkového filmu. Byla tam skvělá parta – pánové Dudešek, Kadleček, Dobrovolný… Potkával jsem tam i  paní Hermínu Týrlovou. Rád na  to vzpomínám a  dodnes „šmak“ toho ateliéru cítím.
František Květoň

Je to stejně jako v bodě jedna příjemný pocit, že mohu někde smysluplně pomoci a zároveň se nacházím, jak praví Jiří Suchý, v takový krásný společnosti. Také setkání se sběrateli klapek bývají fajn. Někteří jich mají ode mě i několik.
Michal Halva

Festivalové prostředí mi umožnilo setkání se zajímavými osobnostmi, ať už tvůrci festivalu, organizátory, výtvarníky, umělci. Setkání s obětavými, přátelskými a skromnými lidmi, za kterými je vidět obrovský kus práce. Právě tato zkušenost člověka nesmírně obohatí. Proto se ráda vracím a přispívám svou tvorbou k získávání finančních prostředků, které umožní růst nových počinů mladých filmových umělců.
Světlana Žalmánková

Váš nápad byl geniální a má velký dosah ve dvou směrech:
- zapojení výtvarníků do bohulibé akce, která směruje získané prostředky k mladým tvůrcům,
- obrazové setkání výtvarníků, jejichž tvorba by se bez klapek nikdy nepotkala. Nejedná se o soupeření, ale setkání – možná, že si v noci obrazy na výstavě povídají.
Jaroslav Němeček

Moje věrnost pramení z  kvality celé akce a  pocitu, že  přispívám dobré věci. Krásné filmy, bohatý a zajímavý doprovodný program jsou pro mě také přínosem a zážitkem. Těší mě, že mohu být hostem festivalu, že patřím k této skvělé akci.
Magdalena Monhartová

Vzhledem k tomu, že jsem přes třicet let pracovala pro kreslený film a Studio Bratři v triku vyrábělo filmy především pro děti, zamilovala jsem si zlínský festival, který jsem léta se svými spolupracovníky navštěvovala. Mám ráda jeho pestrou atmosféru a obdivuji každoroční úsilí získávat filmy, které ukazují radosti i starosti dětského diváka.
Maria Axamitová

Dokonalá organizace od zaslání čisté klapky až k aukci se slavnostním večerem.Transparentnost od výtěžku aukce k financování nových studentských filmů mladých tvůrců. Snaha, aby se  nemohlo stát, že  se  na  slavná léta minulého století ve  zlínských filmových ateliérech bude jen nostalgicky vzpomínat. Milé povídání mezi vystavovateli klapek, vzájemné chválení výtvorů i rozvíjení plánů na příští rok. Hlavně pak získávání nových přátel, kteří se s nadšením zúčastní tohoto ojedinělého projektu.
Josef Spurný

Dvakrát jsem byl festival omrknout, letos se se ženou Janou také chystáme a je nám vždy ve Zlíně milo. Mám ten festival s přívětivou atmosférou, která si na nic nehraje, kde vše funguje, jak má, rád.
Jan Baborák

Líbí se mi a je to pro mne i do jisté míry zábavné, nové, objevné, vyvážené - děláte vše okolo klapek velmi uctivě, uvážlivě i objevně.
Věra Krumphanzlová

Otec ve Zlíně začínal a často mi o svých zážitcích vyprávěl. Udělal také spoustu klapek na podporu začínajících umělců a díky tomu všemu se tu cítím dobře a ráda se vracím.
Kateřina Miler

Naplnily se mé představy. Ve Zlíně panuje skvělá organizace a dobrý program. Je tu snaha pro výtvarníky organizovat zajímavé poznávací projekty. Je to místo setkávání, na které se celý rok těším.
Antonín Vojtek

Je mi s vámi dobře a vždy je to další výzva a pocta účastnit se na takovém ojedinělém projektu.
Jiří Studenský

Mám rád, když má nějaký projekt dlouhodobý význam, což právě podpora vaší studentské filmové tvorby je. Občas se rád přijedu podívat, a utvrdit se, že je vše, jak má být.
Kristian Kodet

Tento projekt se mi líbí v mnoha aspektech. Především je to tvůrčí volnost, kterou mám ráda, pak setkání s kolegy výtvarníky, ale i s mnoha dalšími tvůrčími lidmi během festivalu. Navíc je celá tato akce velmi dobře zorganizována, nabízí mnohé kulturní zážitky včetně krásných filmů, které dokážou dojmout.
Květoslava Koubová Wranová

Upřímně řečeno, je dobré mít zadání a termín, které vás tlačí. Také je zajímavé vidět tu řadu klapek, jež za ta léta vznikla.
Naděžda Čančíková

Baví mě to. Protože většinou nemám moc času nazbyt (jsem totiž v důchodu), tak si to udělám vedle práce jako takovou oddechovku.
Ladislav Pálka

Projektu Salon filmových klapek jsem věrný po všechny ročníky. Mám rád naše město, filmový festival i lidi kolem něj.
Miroslav Göttlich

Mám za to, že chlap by měl zůstat věrný tomu, do čeho se už jednou pustil.
Jan Saudek


Dá se nějak charakterizovat váš vztah k tomuto projektu?

Můj vztah k projektu? Vlastně jsem už odpověděla, ale ráda to znovu zopakuji, že  je to moje srdeční záležitost spojená každoročně s  nádhernými setkáními a  vizemi do  budoucna. Je to jako bych se vracela domů, někam, kde to znáte a kde to pro vás má zvláštní kouzlo. Zlín a filmové klapky patří neodlučitelně k sobě, tak jako lidi mnoha uměleckých profesí, které tvoří.
Alena Ciková

Když jednou zkusíš, nemůžeš jinak…
Jiří Andrle

Podílím se na mnoha charitativních projektech, ale možnost podpořit mladé filmaře má pro mne, zaníceného filmového diváka, zvláštní kouzlo.
Viktorie Chaloupková

Charakterizovat vztah k festivalu je velice jednoduché, je to vlastně vztah k jaru, a to je nejkrásnější období v roce. Který člověk by nemiloval jaro, že? Jakmile přichází jaro, víme, že se blíží i zlínský festival, a tudíž se opět po roce setkáme s řadou přátel na festivalových akcích.
Vladimír Halla

Nadšení!!! Vždy se  těším na  práci na  klapce, na  atmosféru celého festivalu, na  město Zlín a  hlavně na  filmy. Mnoho filmů není pro děti, ale o dětech. Krásné, smutné, poetické, tematicky závažné příběhy z celého světa nás seznamují s problémy i radostmi, vyprávějí, dojímají i rozveselují, dávají naději. Škoda, že se nepromítají i mimo zlínský festival, protože jejich kvalita a závažnost sdělení často přesahuje kvalitu filmů z  běžné produkce. Věřím, že  tento projekt - Salon filmových klapek, může přispět k vytvoření podobně kvalitních filmů, jaké máme možnost zhlédnout na zlínském festivalu.
Magdalena Monhartová

Můj vztah k tomuto projektu? Před deseti lety mne mile překvapilo, že jsem byla pozvaná na filmový festival do Zlína, kde jsem zjistila, že je tradicí zvát na tento festival i autory. U žádné nadace jsem nepoznala takový vděk. Zlín mne okouzlil, ale necelé tři dny nestačily na  to vidět ty krásné filmy, výstavy, koncerty, zúčastnit se  aukce klapek a dalších pro nás připravených programů. Tak jsem začala jezdit na celý týden s kamarádkami z Jižní Afriky, Švédska, Německa, aby i ony poznaly super festival. Ten jsem navíc vychvalovala i  před dcerou a  přáteli, kteří se  mi napřed smáli, ale teď každým rokem pomalují klapku, těší se jako já a nakonec na aukci s napětím sledují, za kolik bude vydražena jejich klapka.
Libuše Ladianská

Láskyplný.
Boris Jirků

Po dvaceti letech, po dvaceti ročnících je to určité ukotvení. Mám rád, že stejně tak, jak pravidelně a neomylně koncem roku přicházejí svátky vánoční, tak nový rok začínám tím, že maluju filmovou klapku do Zlína.
Jan Baborák

Klapky se malují hned po Vánocích, což je pro mě trochu zavádějící. Když je pak festival, říkám si, že jsem měla vybrat veselejší motiv. V květnu je totiž ve Zlíně krásně a příjemně. Lidé se usmívají a mají dobrou náladu…
Kateřina Miler

Kdo zná mou tvorbu, ví, že mám rád řád a preciznost. A také tajemno a romantiku. Ve Zlíně to funguje stejně. Tímto projektem dává nadace možnost výtvarníkům z celé republiky projevit solidaritu s mladými tvůrci, neboť zkušení výtvarníci si uvědomují, že také kdysi začínali.
Antonín Vojtek

Jde o velmi originální projekt spojený s filmovým festivalem pro děti. Filmy pro děti a pohádky mám velmi rád, jelikož mám několik dětí, s nimiž jsem nadšeně po dobu jejich dětských let sledoval vše, co pro děti bylo vytvořeno. Jde o tvůrčí práci, která je zaměřena na vnímání - rozvoj dětské duše a fantazie.
Kristian Kodet

Můj vztah k tomuto projektu je kladný. Myslím si, že má smysl podporovat začínající tvůrce a usnadnit jim realizaci jejich sdělení.
Naděžda Čančíková

Ráda vzpomínám na léta strávená ve filmovém studiu a projekt klapky je pro mne určitá nostalgie.
Taťána Havlíčková

Samozřejmě mě potěší, když se klapka líbí a je o ni zájem, o čemž svědčí úspěch v dražbě. Tento projekt považuji za velmi originální a jsem ráda, že jsem jeho součástí. Pracuji v jeho prospěch nadšeně a s potěšením vymýšlím téma klapky. Právě proto mě mrzí, že jsou i klapky s tématem nesouvisející.
Jarmila Sítníková

Film mě vždy přitahoval – a filmové klapky jsou symbolem vzniku filmů, ne?
Jan Saudek

Myšlenka filmových klapek výtvarně pojednaných je nápad neuvěřitelně jedinečný a to jak použitím, tak i využitím. Je pro mě úžasné i zavazující po tolika letech účastnit se stále této akce, navíc ještě s pocitem dobře investovaných prostředků dražbou získaných. A proto ještě větší pestrosti výtvarných přístupů ku klapek malování.
Jiří Váp


Vadí, či nevadí vám určitá záměrná tvůrčí pestrost na  tomto projektu?

Určitě mně nevadí pestrost tohoto projektu. Naopak ji vítám a  jak v otázce zaznělo, vidím ji jako záměr. Potkávají se zde jak výtvarníci začínající, tak i opravdové persony známé svými díly ve světě. Je to velká motivace a v každém případě prestižní záležitost. A když už mluvíme o té pestrosti, myslím si, že k dětem všeobecně pestrost a hravost patří, a protože je to filmový festival pro děti a mládež, je zde zcela na místě. Je hezké pozorovat děti, které se účastní festivalu, jak ony vnímají malované klapky, a věřte nebo ne, ten úsměv a jiskry v očích, i to je ocenění.
Alena Ciková

Pokud je myšlena tvůrčí pestrost „našich-vašich“ klapek, tak my k ní přispíváme, vítáme ji. A obdivujeme, když někdo přijde s nezvyklým nápadem, technikou či prostorovým řešením. „Jen“ malované klapky by po nějaké době mohly nudit a akce by asi ztratila i na přitažlivosti. Tvůrčí pestrost celého filmového festivalu neumíme posoudit.
Ateliér Žampach

Pestrost na tvorbě klapek mně nevadí. Vždy se těším na nová díla mých známých a kamarádů, jak se poprali s novým nápadem. Trochu mi vadily „ztrácející se“ klapky ve velkých objektech některých výtvarníků. Ale to už je zažehnáno a klapky plní zcela svůj účel.
Dana Zelená

Neznám jinou možnost, jak se  s  takovou přehledností a  v  jediný okamžik seznámit s velikou částí naší výtvarné scény. Je to právě pestrost, co dělá projekt velmi cenným.
Viktorie Chaloupková

Pestrost mi nevadí, naopak ji považuji za velkou přednost. Ta pestrost souboru výstavy je nezvyklá v naší zemi a tudíž výjimečná… a výjimečných setkání je zoufale málo.
Jaroslav Němeček

Pestrost a volnost je základní podmínka umělecké tvorby.
Jiří Dudycha

Takzvaná pestrost filmových klapek je vlastně důvodem jejich úspěchu a  mně to naprosto vyhovuje. Každý má svobodnou možnost účasti a neúčasti na projektu. Rozumím tomuto dotazu a rád bych ještě upozornil na to, že většina výtvarníků, kteří klapky malují, je zastoupena svojí tvorbou v mnoha českých galeriích.
Jiří Valeš

Právě ta pestrost, která je právě jakýmsi zrcadlem každého autora, umocňuje atraktivnost tohoto projektu.
Jaroslav Minář

Nevadí. Pestrost a změna rovná se život. A já přeji projektu festivalu i nadačnímu fondu dlouhé trvání, radost a úspěch, nebo jinak: RADOST Z ÚSPĚCHU!
Antonín Vojtek

Tvůrčí pestrost nikdy nevadí. Fandím každému, kdo je zapálený do jakékoliv činnosti. Hlavně, když ho to naplňuje a děla to rád a s chutí. V aukci si z velké části najde kupce většina klapek. Těší mě, že i já mohu každoročně přispět.
Kristian Kodet

Když jsem výstavu klapek viděla před několika lety úplně poprvé, byla jsem naprosto okouzlena její barevností a rozmanitostí. Okamžitě jsem pocítila touhu se do projektu zapojit, takže pro mě je tato pestrost naprosto v pořádku, a myslím, že i k dětskému filmovému festivalu se moc hodí.
Alexandra Dětinská

Různé nápady, styly a pojetí jsou velmi zajímavé. Ráda jsem se zúčastnila dražby a setkání s ostatními výtvarníky. Jen se mi zdálo, že klapek už je tolik, dražba trvá příliš dlouho a tak trochu ztrácí napětí a švih…
Iva Hüttnerová

Pestrost mi nevadí nikdy, naopak. Ale jistě je třeba u takto vysoce profesionálně postavené myšlenky nedopustit, aby se zředila donátory typu: „Já také maluji…“ Možná je tato otázka ale spíše pro ty, kteří při dražbě zvedají ruku.
Josef Velčovský

Co se týká takzvané tvůrčí pestrosti, nic proti ní nenamítám. Jsem člověk tolerantní. A konečně vzhledem k jednomu z účelů této akce, to jest získat prostředky, je to vlastnost žádoucí - ať si každý z kupců vybere podle svého vkusu. Vítala bych, kdyby bylo osloveno více mladých autorů.
Naděžda Čančíková

Pestrost je pro tento projekt zcela typická. Domnívám se, že tato rozmanitost spolu s příležitostí představit filmové klapky na více místech v ČR je důvodem velkého zájmu veřejnosti.
Miroslav Göttlich

Na pestrosti, tj. rozmanitosti, je přece všechno kolem filmu založeno! A také nejsem slepý, abych neviděl, že mnozí účastníci projektu to mají nesrovnatelně lepší než já! Ale chci přispět svou troškou do mlýna.
Jan Saudek