Tomáš Paul

Narozen 1. 3. 1947 v Praze, vystudoval SUPŠ /střední uměleckoprůmyslová škola/ v Praze obor scénografie 1963 -1967 a poté Divadelní akademii múzických umění v Praze, katedra scénografie profesora Tröstera 1968 -1974.
Pracoval v různých institucích v ČR: Laterna Magika Praha, Jihočeské divadlo České Budějovice, Divadlo Labyrint Praha. Výtvarná činnost v rámci svobodného povolání, mimo spolupráce s různými divadly se věnuje volné širokému spektru tvůrčí a autorské činnosti v mnoha oblastech života.
Od roku 1978 je na tzv. "volné noze", jako výtvarník v rámci svobodného povolání. Meritem tvorby byla spolupráce s architekty v oblasti výstavnictví, audiovizuální tvorby, interiérové a designérské tvorby, dále divadelní scénografická a filmová animovaná tvorba.
V současnosti se věnuje hlavně volné autorské tvorbě, objevuje u sebe metody instinktivního vnímání světa univerzálních souvislostí a metodu sebereflexe. Z toho vznikají neuzavřené cykly - "Tušení ztraceného ráje" - "Magické krajiny". Od roku 2010 mimo jiné se věnuje volné malbě s tím, že našel zálibu i ve větších formátech. Tematicky vychází ze stejných pramenů jako u grafiky a následně literární tvorby v cyklu groteskní vize „Zrození“.
V poslední době trvale přebývá v malebném Jihočeském městečku Třeboň, což reflektuje dalším nekončícím cyklem „Třeboňské etudy“ a "Třeboňský hydrobestiář" - aneb v „Cimrmanovském duchu“ pojatá přehlídka jím objevovaných a dokumentovaných nových druhů živočichů z hlubin fantaskna.
Tomáš Paul zemřel 6. května 2015.

Zdroj: https://tomas-paul-galerie.webnode.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Dračí vejce
Budiž světlo
Zlatý zázrak
Holky by si raději hrály...