Pravoslav Flak

Kameraman a výtvarník, fotograf Pravoslav Flak, se narodil 2. 4. 1954 v Ostravě a po základní škole a maturitě na gymnáziu, v letech 1976 až 1981, vystudoval pražskou FAMU - hlavní obor filmová kamera a dále tvůrčí fotografie.
Od roku 1981 pracoval až do roku 1990 pro Krátký film Praha. Od roku 1990 je stále ve svobodném povolání jako kameraman a fotograf. Spolupracuje s televizí a natočil řadu dokumentů a pořadů, které byly vysílány na přímou televizní objednávku. Jeho jméno bylo často spojováno s funkcí šéfkameramana TV Prima a byl za kamerou i při natáčení populárního televizního pořadu H. Pawlovské – V žitě.
Fotografické asambláže Pravoslava Flaka se soustřeďují na jednoduché reflexivní nápady, vtipné pointy, které mnohdy přecházejí až do oblasti černého humoru. Fotografie Pravoslava Flaka se ve své přímočarosti mohou stát skutečně příjemným a ničím nezavazujícím zážitkem. Hravost některých motivů je často inscenována v rafinovaných seskupeních jednoduchých neurčitelných předmětů, které získávají význam teprve v nově vzniklém objektu. Některé nápady v seskupování nenápadných drobných věciček vynikají překvapivou originalitou. Při jejich zobrazování fotograf pracuje promyšleně se světelnými akcenty, velmi dobře využívá transparence různých materiálů, která vnáší do prostoru obrazu jisté tajemství. Jeho díla byla vystavována např. v Německu, Polsku nebo Rakousku.
Jako fotograf se zabývá konfrontací a prolínání tvarů a poetična. V roce 1993 obdržel Zlatou medaili na International Photographic Salon of Japan za fotografie Letní slunovrat a Samurajové. Spolupracoval jako kameraman s režiséry S. K. Jedličkou, Milanem Růžičkou, Květoslavem Hečkem, Jaroslavem Hanušem, Michalem Herzem, Pravoslavem Flakem aj.
Je členem Asociace českých kameramanů. Zajímavé realizace z jeho kameramanské dokumentátorské činnosti: Hornické mapy minulosti, Zpráva z Chabařovic, Signum Circuli, Dílo zkázy - dílo obnovy, Genius Loci a dal. Jako kameraman spolupracoval také na hraných filmech: Kluci, on je víla, Poslání s podrazem, Vražda kočky domácí /2004/, Čtyři pětky, V žitě, Česká soda II., III., a IV. /1993/.

Zdroj: www.fdb.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Zamilovaný Golem