Petr Urban

Petr Urban je populární český kreslíř a ilustrátor, z jehož pera vzešla, dnes již českým národem obdivovaná, postavička Rudy Pivrnce, která zosobňuje s humorem a mírou nadsázky lidské vlastnosti a především slabosti.
Petr Urban se narodil 8.8.1960 v Jablonci nad Nisou a žiije ve Smržovce. Kreslené vtipy rozličných témat se objevily už ve čtyřicítce autorských knih, v kalendářích, na stránkách novin a časopisů. V posledních dvou letech aktivně spolupracuje s vydavatelstvím Ringier Axel Springer CZ a.s., kdy se zabývá vytvářením vtipů na konkrétní politickou situaci. Dlouhodobě spolupracuje s časopisy zaměřenými na volnočasové aktivity, nejdéle s měsíčníkem Český rybář. Ač se může zdát, že Petr Urban není vhodným autorem pro děti, opak je pravdou, nakreslil pohádkovou postavu skřítka Pořádníčka, který je hrdinou knížky Pohádky o Pořádníčkovi. Na knize spolupracoval i s dcerou Markétou, kdy spolu vytvářejí kombinované dílo – fotografie reálného prostředí s kreslenými postavami. Snem, na jehož splnění Petr Urban stále čeká, je animovaný kreslený film. Není ale všem dnům konec.
Věnuje se i ilustracím knih jiných autorů, velkou životní nabídkou a výzvou zároveň se staly ilustrace světové klasiky Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Vyšly mu také dvě knihy v německém jazyce a i kniha v anglickém překladu, několik titulů i ve slovenštině. Po dva roky uveřejňoval literární sloupky v Lidových novinách, kde vtipnou formou komentoval události uplynulého týdne, občas píše fejetony i do jiných časopisů, v současnosti do magazínu OnaDnes. A také uveřejňuje rozhovory se sportovci, které vydal i knižně.
Petr Urban je sám známý sportovec, především atlet a sáňkař, který se zúčastnil zimních olympiád v Calgary (1988) a v Albertville (1992). Je sedmnáctinásobný mistr republiky v jízdě na saních, poslední titul získal ve svých padesáti letech, a také se věnoval a snaží věnovat atletice, běhům na střední a dlouhé tratě.Petr Urban se ve volných chvílích zabývá malbou olejů na plátno, kde je zatím neobjeveným umělcem. Ač je o jeho obrazy zájem, nerad se s nimi loučí. Přibývá však zájemců z řad galerií a výstavních síní o vystavování těchto děl. Ač se Petr brání a říká, že vystavování si nechá do důchodu, občas udělá výjimku. V roce 2013 uspořádal výstavu svých prací v prostorách Parlamentu ČR.

Zdroj: www.rudapivrnec.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Nekonečno
Obveselovadlo
...je Ti vedro, uteč do hor!
Chytrý Honza se vrací ze světa
Vrchní deratizátor