Pavel Matuška

Pavel Matuška se narodil 14. 2. 1944 v Třebechovicích pod Orebem. V roce 1962 maturoval na SPŠ strojnické v Rychnově n. Kněžnou. Jako výtvarník propagace začal pracovat v roce 1967 ve Fotochemě v Hradci Králové a několika dalších podnicích až do roku 1984, kdy se stal výtvarníkem na volné noze především v oboru reklamní grafiky a kresleného humoru a ilustrace. V letech 1976 – 79 absolvoval šestisemestrální Studium teorie a praxe grafiky novin, časopisů a knih při Fakultě žurnalistiky UK v Praze. Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi naše přední „filozofující“ kreslíře humoru po bok Borna, Jiránka, Renčína, Bartáka, Slívy, Hrubého, Pálky, Linka a dalších. Své kresby po léta publikoval ve švýcarském humoristickém časopisu Nebelspalter.
Jeho kresby jsou zastoupeny ve sbírkových fondech pořadatelů desítek mezinárodních soutěží a festivalů kresleného humoru po celém světě i v tuzemsku, na kterých také získal řadu cen.
V roce 1990 vydal knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, roce 2006 velkou monografii Pavel Matuška USMÍVÁNÍ kresba / malba / řezba a v roce 2015 její pokračování USMÍVÁNÍ 2. Uspořádal přes devadesát samostatných výstav kresleného, malovaného a řezbovaného humoru. Jeho zálibou je turistika, cestování a fotografování, uskutečnil mnoho poznávacích cest po celém světě.
Pavel Matuška je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a držitelem titulu
HUDr - doctor humoris causa, (který neužívá). Žije a pracuje v Třebechovicích pod Orebem.

www.pavelmatuska.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Charlie Chaplin
Ani mráčku nad Silicon Valley
Nikdy se nevrátí bumerangy
Malý mořský víla
Tučňáci Císařští před Moskvou
...Houston? Tady Eagle, už tu někdo byl!
Špatně zapnuté sako
Zn. Spěchá
Bolavá krajina posedlá tmou
Odcházení poprvé...(a naposledy)
Čárovný kód
A vy jste kdo?
A vy jste kdo? II.
Řeči do (příznivého) větru
Relativně zamilovaný Einstein
No nazdar!
Tři (vodou) rozpustilá děvčata
Vylodění
Konec poletování
SMS od Waterloo