Natálie Žampach Kohlmünzerová

Natálie Žampach Kohlmünzerová (umělecké jméno Táli), narozená 6. července roku 1982, je okouzlující a svéráznou umělkyní patřící k výrazným osobnostem mladé výtvarnické generace. Její díla oplývají svou krásou nejen u nás v České republice, ale i v zahraničí.
Táli pro projekci svých uměleckých inspirací používá různé techniky, k nejčastějším patří akrylová, akvarelová a olejová malba. Zajímavou technikou, při které mladá umělkyně objevuje krásu použití inkoustu, je perokresba. Výtvarné techniky Táli obohacuje přidáním různých přísad, které struktuře malby poskytují nový rozměr. Příkladem je použití písku či glitrů. Svou uměleckou fantazii, která je plná dynamiky, elegance a vášně, nelimituje jen malbou na papír, plátno, skleněné, dřevěné či textilní povrchy. Ráda svým štětcem zkrášlí povrch interiérů a tím dodá prostoru to, o co byl původně ochuzen. Navrhování designu interiérových prostor a doplňků patří, stejně jako všechny již zmíněné umělecké činnosti, mezi velké vášně této okouzlující umělkyně.
Táli studovala na Uměleckoprůmyslové škole v Brně, kde získávala znalosti z teorie i praxe v oboru propagační výstavnictví a výtvarnictví. Inspirací a výraznou osobností, která ji vedla k výtvarné činnosti, byl její dědeček. Dědeček byl lidovým řezbářem, který ve své dílně proměňoval dřevo v překrásné předměty. Už jako malá byla Táli okouzlena transformací umělecké fantazie do hmotné formy. Svůj umělecký potenciál během studií na střední škole sdílela s členy skupiny mladých umělců s názvem Parnas. Po ukončení studií na střední škole se Táli vydala do Holandska. Holandsko je zemí nejen významných umělců, ale zároveň i rodištěm impozantního plemene – Fríského koně, přezdívaného černá perla. Dokonalá stavba těla, uhlově černá srst, dlouhá bohatá hříva, nepopsatelný charakter. Táli milovala koně a věnovala se jezdectví už od dětství. Ale až tento zážitek s frískými koňmi ji inspiroval natolik, že se koně staly nejčastěji užívaným námětem v umělecké tvorbě. V Holandsku se uskutečnily první výstavy a kupci několika prodaných děl se můžou chlubit krásnými díly, které jsou ozdobou jejich interiérů. Hardenberg, s-Heerenberg, Etten, Zeddam – to vše jsou místa, kde Táli prezentovala svou nádhernou tvorbu.
Po návratu z Holandska nesetrvala dlouho na jednom místě. Vydala se do Německa, Rakouska, Itálie a Španělska, kde na sebe nechala působit proud inspirace. Španělsko se pro ni stalo srdeční záležitostí. Objevovala zde krásu andaluského plemene Pura Raza Espaňola. Jih Evropy ji nepřinesl jen novou inspiraci, ale i nové výtvarné techniky, které doposud ve své tvorbě nepoužila.
Touha po pobytu v zahraničí ji zavedla až na území severní Ameriky, do mýtického Mexika. V Mexiku měla možnost několik měsíců prožívat tamní kulturu a na vlastní kůži se inspirovat atmosférou býčích zápasů. Nejen býčí zápasy, ale i zdejší koně se staly novým a časteji aplikovaným námětem pro uměleckou tvorbu. Díla oplývají dynamikou a expresí, stejně jako atmosféra mexické kultury.
Její největší vášní jsou barokní a arabští hřebci. Díky prvkům jako jsou autenticky zachycené oči, široce rozevřené nozdry a rozevlátá hříva jsou díla vyjímečně expresivní a impulzivní. V současnosti se Natálie usadila na okraji Brna, kde se neustále věnuje chovu koní, jezdectví a inspirací jí je cokoliv, co ji motivuje pokračovat v umělecké tvorbě. Její díla můžeme obdivovat ve významných galeriích. Příkladem je galerie v Ženevě, Mexiku, Holandsku či v brněnské galerii Dílo.

Zdroj: http://tali-art.com/tali
Zobrazit více

Všechny autorčiny klapky
Vita del toro
Tři Grácie
Hasta la vista
Můj přítel Ramesse
Iluminado
Ušlapaná
Je čas jít dál
Spřízněná duše