Miroslava Ptáčková

Miroslava Ptáčková (roz. Kupčíková), narozena v roce 1990, je česká sklářská výtvarnice. Vystudovala kamenosochařství na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti (CZ), absolvovala BcA., MgA. a Ph.D. na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně – Design skla (CZ). Působí jako vedoucí galerie a kurátorka v Galerii Václava Chada ve Zlíně. Vydala knihu „Sklo v hlavní roli“ (2021).
Práce Ptáčkové byly vystavovány na mezinárodní úrovni v muzeích a galeriích, např. Pittsburgh Center for Contemporary Craft (USA); Milano Vetro-35 (IT); Bienále v Prištině (XK); Mezinárodní bienále skla (BG); Muzeum hlavního města Prahy (CZ); Mezinárodní bienále skla Štrasburk (FR); Muzeum současného skla Alcoron (ES); Kunsthaus Graz (AT, DE); Šanghajské muzeum skla (CHN); Glassmuseum Lette – Alter Hof Herding (DE).
Od počátku své tvorby se snaží objevovat nové možnosti ve způsobu manipulace se sklem v jeho spojení s různými materiály. V projektech experimentuje s různými druhy technik – leptání, broušení, ruční škrábání apod. Inspiruje se přírodou. V její práci vzniká zdánlivě nečekaný obraz krajiny, přesněji zrcadla přírody, která ji doma obklopuje v kruhu. Řád přírodního světa a tomu odpovídající řád výtvarného projevu. Snaží se hledat formy rytmů přírody.

www.ptackovamiroslava.com
Zobrazit více

Všechny autorčiny klapky
Zlínský zámek
Zikmundova vila