Maxim Velčovský

Maxim Velčovský (* 17. září 1976 Praha) je český designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vystavoval v Česku i ve světě a jeho práce jsou zařazeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně, v Nové Pinakotéce v Mnichově a v muzeu designu a užitého umění Mudac v Lausanne. Věnuje se především tvorbě ze skla a porcelánu. V současné době je kreativním ředitelem společnosti Lasvit.
Narodil se roku 1976 v Praze do rodiny akademického malíře Josefa Velčovského. V letech 1991–1995 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, posléze v letech 1995–2002 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v Ateliéru keramiky a porcelánu u profesora Václava Šeráka.
V roce 2002 spolu s Jakubem Berdychem založil designové studio Qubus, v následujících letech se věnoval volné tvorbě a vystavoval. Spolupracoval na designu nábytku pro UP závody. V roce 2007 získal cenu pro designéra roku na cenách Czech Grand Design. Od roku 2011 působí jako umělecký ředitel firmy Lasvit, na jeho popud navázala firma spolupráci například s René Roubíčkem a Bořkem Šípkem. Rovněž od roku 2011 vede Ateliér keramiky a porcelánu na VŠUP v Praze.
Ve svých návrzích pracuje především se sklem a porcelánem, často se pohybuje na hraně pop artu. Známé jsou například jeho porcelánové šálky inspirované tvarem PET lahví a kelímků (2000), vázy ve tvaru holinek (2001) a mísa ve tvaru České republiky (2003). V roce 2010 spolupracoval na instalaci českého pavilonu pro Expo 2010 v Šanghaji.
Příležitostně se věnuje i grafické a jiné tvorbě. Navrhl mimo jiné kompozici sedaček pro pražské Kino Oko a booklet alba Racek písničkáře Tomáše Kluse.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Thriller