Marie Plotěná

Marie Plotěná je malířka, karikaturistka a ilustrátorka .
Absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně
a Pedagogickou fakultu Masarykovy university. Zabývá se malbou, kresbou, kresleným humorem, ilustrací i užitým uměním. Je členkou Sdružení Q, Sdružení Bienále Brno, Mezinárodní organizace grafiků a designerů Icograda, Federace evropských karikaturistů a do roku 2014 byla i členkou České unie karikaturistů.
Významnou oblastí její tvorby jsou drásané pastely vznikající její vlastní unikátní technikou.
Kreslený humor Marie Plotěné byl publikován od osmdesátých let v mnohém domácím i zahraničním tisku. Spolu s drásanými pastely se stal součástí sbírek některých zahraničních muzeí a majetkem mnoha soukromých sběratelů.
V osobité syntéze spojuje Marie Plotěná prostotu výrazu s bohatstvím nápadů, od devadesátých let rozšířených i o netradičně traktované biblické náměty.
Tvorba Marie Plotěné byla prezentována na celé řadě výstav jak samostatných, tak i skupinových. Často byla konfrontovánas díly našich i zahraničních umělců, zejména autorů kresleného humoru.
Autorka vystavovala téměř ve všech zemích Evropy, a mnoha zemích Asie a Ameriky. Účastnila se i řady mezinárodních malířských sympozií.Za svou tvorbu získala 28 ocenění, patnáct obdržela na domácí scéně a třináct v zahraničí.
Žije a pracuje v Brně.

weby:
http://marie.plotena.cz
http://www.cartoongallery.eu/galeria/ceska-republika/marie-plotena/
www.cartoongallery.eu/archiv/vystavy/6
Zobrazit více

Všechny autorčiny klapky
Krajina modrých hořců
Japonečka
Vůně
Hvězdné chvíle
Břízky
Korálky
Zlaté časy
Černobílý dialog
Výhledy do světla
Krůpěje
Hlavolamy
Čelení sněhovým závějím
Květy ve sněhu
Zelená Karkulka nedohledatelná vlkem
Oslí serenáda na AI - umělou inteligenci