Josef Flejšar

Josef Flejšar se narodil se 28. 5. 1922 v Novém Bydžově a zemřel 17. 5. 2010 v Praze. Nejprve tvořil jako člen skupiny TVAR a poté jako jeden ze zakládajících členů Propagační. Věnoval se užité grafice (plakát, knižní grafika, koordinovaný vizuální styl), výstavnictví a monumentální tvorbě (návrhy goblénů a dekorativních panó, sgrafitová malba a kresba).
Byl členem Svazu českých výtvarných umělců a Alliance Graphique Internationale. Studoval na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze (1941–1943) u profesora Jaroslava Bendy. Po osvobození republiky se vrátil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (1945–1947) do ateliéru pro užitou a propagační grafiku profesora Antonína Strnadela.
Po absolutoriu vstoupil do reklamního ateliéru Schlosser, později spolupracoval se skupinou propagačních grafiků v družstvu výtvarných umělců Tvar, která se v padesátých letech spojila s reklamní skupinou Josefa Burjanka a Remo (Reklama a móda) a vzniklo tak družstvo Propagační tvorba.
Patřil k zakladatelům Skupiny průmyslových výtvarníků Umělecké besedy, nazývané Bilance podle výstav, které pořádali v letech 1958–1968. Zabýval se plakátovou tvorbou, věnoval se knižním úpravám a ilustracím. Josef Flejšar vytvořil více než 400 plakátů filmových, divadelních a výstavních. Pracoval pro Národní divadlo, Národopisné muzeum, Náprstkovo muzeum, Černé divadlo Jiřího Srnce, folklórní festival Strážnice a další. Byl jedním z nejuznávanějších československých grafických designérů v zahraničí (účast na více než 100 výstav).

Zdroj: www.font.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Veselý král