Jaromír Gargulák

Narodil se 5. 2. 1958 v Brně. Vystudoval slévárenskou technologii na brněnském Vysokém učení technickém, kresbě se věnoval na LŠU. Seznámil se s uměleckým litím a s principy jedinečnosti práce Henryho Moora.
Při realizaci svých záměrů pracuje metodou odlévání na ztracený voskový model. Zhotovuje pouze jediný originální odlitek. Používaný materiál je převážně žlutý nebo červený bronz.
Mezi opakující se motivy patří ptáci, hudebníci a postavy s křídly. I lidské bytosti však deformuje k podobě opeřenců. Ptáci pro autora znamenají volnost a svobodu. Obdivuje hudbu, a proto se v jeho dílech často objevují hudebníci.
Stal se osobitým tvůrcem střední generace, autorem, který se nesnaží prosazovat skandály či metodou tzv. uměleckých šoků, ale tím, co je výtvarnému umění nejvlastnější - silou myšlenek a estetickou noblesností. Svými pracemi je zastoupen v galeriích v ČR i v zahraničí a dále v mnoha soukromých sbírkách např. v Kanadě, Japonsku, Švýcarsku, Norsku. Žije, pracuje v Brně a v Senetářově.
V roce 2001 byl vyznamenán cenou Masarykovy akademie umění v Praze za uměleckou tvůrčí činnost.

Zdroj: www.gargulak.cz
www.galerieplatyz.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Black & White
Příliš mnoho krve
Tři oříšky pro popelku
Aladinova kouzelná lampa "GIN"
Vzpomínka na Jiřího Trnku
Vzpomínky na Salvadora Dalí
Čert a Káča
Stařec a moře
IKARIE XB 2020
Sněhůrka no. X
Black &  White
Jean Gaspard Deburau
Diamanty jsou věčné