Jana Zwinsová

Malířka a výtvarnice Jana Zwinsová žije a tvoří v Brně, nebo na chatě v kraji pod Pálavou, mezi vinohrady, jezery a sluncem...
Cestování je jednou z jejích zálib a svět si také našel cestu k ní. Její obrazy jsou dnes zastoupeny v galeriích, v soukromých sbírkách a na výstavách nejen u nás, ale také ve Francii, Itálii, Anglii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Austrálii, Španělsku nebo Japonsku...a kdo ví, kde ještě.
V jejích obrazech se mísí nejen dojmy z cest, ať už zažitých nebo zprostředkovaných, ale také snaha o přímý pohled na svět, zachování si smyslu pro fantazii, humor, kouzlo, atmosféru, hravost a objevování. V obrazech se snaží ponechat prostor pro vlastní myšlenky člověka, současně se však nesoustředit pouze na objekt, ale i na to, co by mohl symbolizovat a čím může obohatit život lidský.
Jana Zwinsová maluje obrazy někdy v naivistickém stylu, přímé ve vyjádření a s tajemstvím pod povrchem, kde se potkává svět lidí, zvířat a andělů,klaunů a šašků, balónů, letadel i ptáků, a někdy lehce abstraktní, kde potom třeba indiánská ponča z Peru, patchwork nebo vzory Afriky, atmosféra míst vzdálených a tušených inspirují malířku v tvorbě obrazů jakoby nahodile poskládaných z různobarevných kousků, vytvářejících pestrou mozaiku a fantazijní náladu převlečenou za kočku, rybu, nebo navozující tvary domů a měst v krajině, jež se zjevují nejen v Toskánsku, ale i ve snech.
A pak tu jsou lidé, občas jen lehce naznačené postavy, plasticky zvýrazněná partnerství i potřeba samoty bez osamění, člověk někdy v naivistickém stylu jako součást pestrého světa , jindy jen abstraktně tušený,ale blízký.
Svoboda ducha a fantazie bez hranic provázejí všechny výrazové techniky malířky. Je to svět,kde se meze nekladou a prostor je nekonečný, a možná i proto jsou obrazy Jany Zwinsové jako doma nejen daleko za hranicemi,ale také velmi blízko-v lidské duši.

www.janazwinsova.cz
Zobrazit více

Všechny autorčiny klapky
Tři dobré nápady
A přece se točí
S veselou opičkou to klape líp
Tajemství múz
Hledání inspirace
To odpoledne bylo jako bronzová mísa
Hledání země nezemě
Strážci příběhů
My dva a čas...
První setkání
V letním kině
Spolu...
Pocit bezpečí
V dobré společnosti…