Jan Saudek

Jan Saudek se narodil 13.5.1935 v Praze. V roce 1950 dostává svůj první fotoaparát KODAK BABY Brownie - první fotografické pokusy. V roce 1952 je vyučen fotografem, až do roku 1983 pracuje jako reprodukční fotograf v tiskárnách, používá "opravdový" fotoaparát Flexaret 6x6, též kreslí a maluje. Roku 1963 je natrvalo ovlivněn katalogem velkolepé fotografické výstavy "Lidská rodina" (Edward Steichen).V roce 1972 objevuje svou typickou "ZEĎ", která se stává synonymem pro jeho tvorbu. V roce 1981 vychází první monografie "Il teatro de la vita" v Miláně. Jan Saudek je fotografem ve svobodném povolání - věnuje se výhradně volné tvorbě.
V roce 1990 je jako vůbec první Čech je vyznamenán francouzským titulem "Le Chevalier des Arts et Letters" (Rytíř umění a literatury). Francouzský režisér Jerome de Missolz o něm natáčí film "Jan Saudek - český fotograf"
V roce 2005 vychází jeho čtrnáctá, doposud nejrozsáhlejší monografie "SAUDEK" (nakl. Slovart, Praha) doprovázená velkou retrospektivní výstavou v Praze.
Jan Saudek je světově nejproslulejším českým fotografem současnosti s více než 400 samostatnými výstavami po celém světě. Je zastoupen ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích.

Zdroj: www.saudek.com
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Mls!!!
Abstrakce: rozlitá piksla
strana 1 - Závora, strana 2 - Slunce
Those Were the Days
Dopis
Eine Tanzerin
ZlínFest
Madame Butterfly
Úsměv
Oko
Osud sestupuje do údolí a vede s sebou dvě nevinné děti