Helena Růžičková

Helena Růžičková, narozená jako Helena Málková (13. června 1936 Praha – 4. ledna 2004 Plzeň), byla populární česká herečka a kartářka, známá svou korpulentní postavou.
Původně vystudovaná zubní laborantka. Od dětství se pohybovala kolem divadla, např. v dětském baletu Národního divadla. Přes choreografku a jevištní techničku se nakonec dostala k divadelnímu herectví. Při zkouškách na DAMU, kam nikdy nebyla přijata, potkala svého manžela Jiřího Růžičku st., rovněž divadelního herce a později též pomocného režiséra na Barrandově. Na svatbě jí šla za svědka její velká kamarádka Jiřina Bohdalová. Vrcholem jejího divadelního umění byla role Hejtmanky v Gogolově Revizorovi. Z nepřeberného množství filmových rolí si ji diváci nejvíce pamatují jako Heduš v trilogii Homolkových a jako Škopkovou v trilogii Slunce, seno... Věnovala se i estrádním vystoupením jako Duo Kix (s Jiřím Růžičkou ml.), zejména v dobách, kdy nesměla hrát ani na divadle, ve filmu, nebo v televizi. Napsala několik knih o svém boji s rakovinou. Byla matkou herce Jiřího Růžičky ml., kterého přežila o 5 let a s nímž hrála v několika oblíbených českých filmech a jezdila s ním s estrádním programem po republice. Helena Růžičková zemřela 4. ledna 2004 v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 67 let. Její popel byl rozptýlen na Olšanských hřbitovech v Praze.
Heleně Růžičkové dal režisér Jan Kačer příležitost v Gogolově Revizorovi, kde hrála hejtmanku po boku Pavla Landovského. Na tomto představení Činoherního klubu z konce šedesátých let, jehož záznam se dochoval, se projevilo herecké mistrovství Růžičkové, celého souboru pražského divadla a skvělá režie Jana Kačera. Helena Růžičková měla dar humoru, ale v Revizorovi ukázala, že zvládne nejnáročnější role s obdivuhodnou suverenitou a výrazovou plností. Soubor se s Revizorem dostal i do Londýna. Místní deníky potom napsaly velice kladné recenze. Zněly kupříkladu takto: „Helena Růžičková hraje Hejtmanku jako neukojenou rozkošnici. Je jí všude plno. Září v růžovém a zeleném, dokáže se ponořit do hlubin zklamání. Groteskní, komická, se schopností vyjádřit přesně všechny tóny herecké kreativity.“ nebo „Ve druhé části hry Gogol rozkresluje typy úředníků do nejmenších detailů, aby bylo jasné, jak mohou ovlivňovat svou společnost. Každý z nich je vybaven vnější daností, ale to vše překrývá hereckou tvorbou široce úsměvná Hejtmanka a podání Heleny Růžičkové.“
Helena Růžičková byla také členkou Divadla Na zábradlí. Na prknech tohoto divadla ji diváci poprvé uviděli 7. února 1971, kdy měla premiéru hra Na dně. Ačkoliv její angažmá netrvalo dlouho, zvládla tu nastudovat několik her. Byla obsazena do většiny inscenací, které divadlo do roku 1972 vyprodukovalo. Konkrétně to byly hry Dáma s kaméliemi, Figarova svatba, Alchymista a divadlo opouštěla se hrou Les. Poslední hra, ve které se Helena Růžičková objevila na prknech Divadla Na zábradlí měla premiéru 6. listopadu 1972. Neexistují bohužel žádné divadelní záznamy, a proto tyto hry žijí jen ve vzpomínkách pamětníků. Angažmá v tomto divadle skončilo Heleně Růžičkové v roce 1973.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
Zamilovaná slůňata
Příchod jara
Dětem štěstí
Vstupenka do světa dětí