Dušan Swalens

Dušan Swalens (* 9. dubna 1974) je český fotograf.
Narodil se ve Zlíně jako Dušan Polášek. Vystudoval Vyšší odbornou školu filmovou, obor fotografie a kamera. Pracoval pro regionální televizi a jako kameraman České televize. Filmoval i na půdě parlamentu ČR a nesmírně si váží natáčení v Lánech s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Byl oficiálním hlavním fotografem několika ročníků Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Při dvacetiletém působení v Belgii prošel různými profesemi - například jako řemeslník, prodavač suvenýrů a manažer několika prodejen v centru Bruselu. Byl členem kaktusářského spolku ve Flandrech. Po celou dobu je free-lance fotograf, pracoval také na půdě institucí Evropské unie, pro Českou ambasádu a České centrum v Bruselu. Byl fotograf a editor Zpravodaje krajanského spolku Beseda v Belgii, vede kurzy tvůrčí fotografie pro děti, mládež a dospělé. Založil si vlastní vydavatelství. Aktivně se věnuje literatuře, pěstuje exotické rostliny (zejména kaktusy a sukulenty), zajímá se o kinematografii, natáčí dokumenty. V Belgickém království vychovává 4 děti (Tom Benjamin, Jonathan, Liselotte, Jake Owen).
Ve své volné tvorbě chce Dušan Swalens pozitivním způsobem podněcovat abstraktní myšlení. Jeho makrofotografie má snahu zachytit kreační impulz, jeho objektiv zobrazuje prolnutí hmot v čase a prostoru, dokumentuje zrod nového obsahu a jeho tvaru, abstraktního a fantaskního, umožňujícího individuální interpretaci. „Makrofotografii si nelze přesně zapamatovat. Probouzí naši obraznost, každý den ji můžeme vidět jinýma očima, hledat v ní jiný obsah. Vnímatel, který je konfrontován s makrofotografií, ji mění rozměrem své mysli.“ Dušan Swalens svým přístupem ke zdravému způsobu života od jógy, přes používání „zelené“ energie až po konzumaci rostlinných ekologicky pěstovaných potravin nabádá k zamyšlení nad mezilidskými vztahy a přístupem člověka k přírodě a vesmíru. V jeho 17 letech významně ovlivnilo tvorbu a život setkání s fotografem a filozofem Bohuslavem Růžičkou, zakladatelem umělecké školy v Ostravě.
Vystavuje v různých zemích světa. Za nejvýznamnější výstavu považuje Dušan Swalens tu v centru nejslavnějších světových galerií v Chelsea v New Yorku. Velice má rád však i regionální prostředí. Jeho dílo vyšlo i knižně v několika svazcích v 9 jazycích.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky
BIO Elementy