Alexandra Dětinská

Alexandra Dětinská se narodila a stále žije v Praze. Malovat začala již od dětství, chvíli navštěvovala LŠU.
Po vystudování střední zdravotnické školy rok pracovala jako zubní laborantka, ale v tu dobu se již plně věnovala malování. Své obrázky začala vystavovat zprvu na kolektivních výstavách a salónech, pak přišly samostatné výstavy jak v ČR, tak i v zahraničí. Její první samostatná výstava se uskutečnila ve švédském Göteborgu, v roce 1995.
Na 27. mezinárodní výstavě naivního umění ve švýcarském Morges získala se svým obrazem "Útěk do jiného světa" cenu - PRIX GEORGE CASPER.
Trvale spolupracuje s nadací Konto Bariéry, pro kterou kromě obrazů do aukce, vytvořila pohlednici " Hodně štěstí" a návrh novoročenky.
A kromě malby filmových klapek pro Zlín Film Festival, spolupracuje i se Srdcerváči a se slovenským Kiwanis klubom Bratislava (charitativní dražba bábik Kiwanis).
V současné době maluje, vystavuje a stále rozšiřuje svou výstavu " Z hradu do zámku ", která je k vidění právě na hradech a zámcích v České republice a která představuje známé i méně známé, často na poslední chvíli zachráněné stavby.
A kde čerpá své náměty?
" Architektura, příroda, zvířata, ale i běžné situace mezi lidmi, to vše je pro ni velkou inspirací, to vše probouzí její fantazii. Někdy to jsou i náhodně zaslechnutá slovní spojení, úryvek z filmu nebo sen. Inspiraci sny má nejraději, ve snu je totiž možné úplně vše...."
Zobrazit více

Všechny autorčiny klapky
Útěk do jiného světa II.
Zvědavá žirafa a zvířátka
Karel cestovatel
…a mezitím v zámeckém parku
Buchlovické víly
Anděl v Krumlově
Zimní Červená Lhota
Skoro půlnoční Hluboká