DRAŽBA KLAPEK 60. ZLÍN FILM FESTIVALU VYNESLA 2 649 000 KORUN

07 Září, 2020

Už po třiadvacáté byla součástí Zlín Film Festivalu aukce umělecky ztvárněných klapek. Do té letošní se zapojilo 132 výtvarníků, mezi nimi třeba Kristian Kodet, Ludmila Zemanová, Jaroslav Němeček či Kateřina Miler. Největší zájem byl nakonec mezi účastníky právě o klapky Jaroslava Němečka „S námi do pohádky“, Kristiana Kodeta „Andělé“ a Josefa Velčovského „Kapitán Nemo objevující ostrovy věčného panenství“.

I přes současnou situaci byl mezi dražiteli o klapky zájem, což pro nás bylo příjemné zjištění,“ podotkla Kateřina Martykánová, mluvčí Zlín Film Festivalu. „Výnos z letošní dražby je jen o pět tisíc nižší, než je loňský rekord. Je vidět, že akce má tradici a své trvalé příznivce.“

Stejně jako v minulých letech budou díky financím získaným v dražbě podpořeny projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. Ze 101 přihlášených projektů - hraných, animovaných i dokumentárních filmů, bylo vybráno 11, které budou jejich autoři osobně v pondělí 7. září prezentovat porotě a představitelům Nadačního fondu FILMTALENT.

Mezi uchazeči jsou studenti UTB Zlín, FAMU Praha, VŠMU Bratislava, FAMO Písek a další. V porotě zasednou zástupci Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a Markéta Pášmová, producenti Jiří Konečný a Martin Vandas a Petr Tichý z Barrandov Studia.

Salon filmových klapek za svých třiadvacet ročníků vydražil již 2.624 klapek a celkový výnos činí 38 237 000 Kč. Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Historii Salonu mapuje unikátní publikace „20 Salon filmových klapek 1998-2017 Zlín“ - podrobně představuje jednotlivé ročníky, všechny do té doby vytvořené klapky i více než 350 projektů, které byly z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.