25. ROČNÍK SALONU FILMOVÝCH KLAPEK ZAHAJUJE VÝSTAVOU V PRAZE

10 Březen, 2022

Umělecky ztvárněné filmové klapky jsou už po pětadvacáté připraveny podpořit začínající filmaře. První zastávkou je pražské Divadlo Hybernia, kde budou klapky vystaveny od 9. do 20. března.  Divadlo bude mít kvůli výstavě upravenou otevírací dobu, přístupná bude denně od 13 do 18 hodin. 

Více než 120 klapek od výtvarníků zvučných jmen tvoří letos kolekci 25. Salonu filmových klapek. Svými klapkami se do Salonu pravidelně zapojují například Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler nebo Jiří Slíva. Mezi přispívajícími výtvarníky jsou i takoví, kteří se účastní nepřetržitě od prvního ročníku – Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. Autoři pak pocházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Z největší dálky doputovala klapka od Ludmily Zemanové, dcery režiséra Karla Zemana, která žije v Kanadě. Umělci nejsou ve své tvorbě nijak omezeni, proto jsou klapky pestré jak tematicky, tak použitou technikou. Kromě olejomalby je tak na klapkách vidět také akryl, suchá jehla, kašírovaná sádra, svařovaná ocel, dřevořezba, koláže, sklo nebo keramika. Mezi motivy se objevuje vzpomínka na Libuši Šafránkovou a Karla Lopraise, výročí 110 let od narození výtvarníka Jiřího Trnky nebo téma 700 let do první písemné zmínky města Zlína.

Výstava poté putuje do Olomouce, Liberce-Vratislavic, Mladé Boleslavi a Brna. Poslední zastávkou je Zlín, kde v Kongresovém centru 29. května ve 13 hodin proběhne dražba klapek.