Pavel Matuška

Pavel Matuška se narodil 14. 2. 1944 v Třebechovicích pod Orebem. V roce 1962 maturoval na SPŠ strojnické v Rychnově n. Kněžnou. Jako výtvarník propagace začal pracovat v roce 1967 ve Fotochemě v Hradci Králové a několika dalších podnicích až do roku 1984, kdy se stal výtvarníkem na volné noze především v oboru reklamní grafiky a kresleného humoru a ilustrace. V letech 1976 – 79 absolvoval šestisemestrální Studium teorie a praxe grafiky novin, časopisů a knih při Fakultě žurnalistiky UK v Praze. Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi naše přední „filozofující“ kreslíře humoru po bok Borna, Jiránka, Renčína, Bartáka, Slívy, Hrubého, Pálky, Linka a dalších. Své kresby po léta publikoval ve švýcarském humoristickém časopisu Nebelspalter.
Jeho kresby jsou zastoupeny ve sbírkových fondech pořadatelů desítek mezinárodních soutěží a festivalů kresleného humoru po celém světě i v tuzemsku, na kterých také získal řadu cen.
V roce 1990 vydal knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, roce 2006 velkou monografii Pavel Matuška USMÍVÁNÍ kresba / malba / řezba a v roce 2015 její pokračování USMÍVÁNÍ 2. Uspořádal přes devadesát samostatných výstav kresleného, malovaného a řezbovaného humoru. Jeho zálibou je turistika, cestování a fotografování, uskutečnil mnoho poznávacích cest po celém světě.
Pavel Matuška je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a držitelem titulu
HUDr - doctor humoris causa, (který neužívá). Žije a pracuje v Třebechovicích pod Orebem.

www.pavelmatuska.cz
Zobrazit více

Všechny autorovy klapky

Tři (vodou) rozpustilá děvčata